Mesut Yılmaz Kimdir ?

Türk Siyasetine ömrünü adayan ve uzun süre boyunca Türk Milleti ve Türkiye için çalışan, çeşitli görevlerde bulunan Eski Başbakan Mesut Yılmaz geçtiğimiz günlerde ( 30 Ekim 2020 ) hayattını kaybetti. Mesut Yılmaz’ın ani ölümü sevenlerini yasa boğarken sosyal medya üzerinden yakınları ve sevenlerine başsağlığı dileklerini iletenler üzüntülerini dile getirdiler. Bu büyük siyaset adamının geçmişini, siyasi hayatını mercek altına alarak sizlere daha yakından tanıtmaya çalışacağız.

Mesut Yılmaz Kimdir ?

Asıl ismi Ahmet Mesut Yılmaz olsa da Türk kamuoyu onu Mesut Yılmaz olarak tanımış ve öyle benimsemiştir. Yılmaz, 1947 senesinin Kasım ayında takvim yaprakları 6 Kasım’ı gösterdiğinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Mesut Yılmaz istanbul doğumlu olsa da aslen Hemşinli olup Rize ilinin Çayeli ilçesinin Çataldere köyündendir. Orteöğretimini ve Lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra birçok bilinen ve Türk siyasetine damgasını vurmuş kişinin de mezunu olduğu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nde Üniversite hayatına başlamıştır. 1971 Yılında Üniversite’den mezun olan Mesut Yılmaz yüksek lisans için Almanya’nın Köln kentine kentine gitmiş ve burada 2 sene boyunca eğitim almıştır. Köln’den döndükten sonra 1975 – 1983 seneleri arasında yaklaşık 8 sene boyunca çeşitli şirketlerde üst düzey görevlerde bulunmuştur.

Siyasi Hayatı

Anavatan partisi ile siyaset’e atılan Yılmaz, 1983 yılında kurulan bu partinin kurucu üyesidir. Partide Genel Başkan Yardımcılığı ile göreve başlayan Yılmaz, aynı yıl yapılan Milletvekilli seçimlerinde Rize Milletvekilli seçilerek TBMM’ye girmiştir. Birinci Turgut Özal hükümet döneminde çeşitli bakanlık görevlerinde de bulunan Mesut Yılmaz 1987 senesinde yapılan seçimlerde de Milletvekilli seçilmiş ve bu dönemde kurulan İkinci Turgut Özel Hükümet’inde Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmiştir. Yılmaz daha sonra Yıldırım Akbulut Hükümetinde de devam ettirdiği Dışişleri Bakanlığı görevinden 1990 yılında istifa ederek ayrılmıştır.

1991 yılında yapılan Anavatan Partisi Büyük Kongresi’nde oy çoğunluğu ile Genel Başkan seçilmiştir. Aynı sene kurduğu hükümet Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde güven oyu alarak göreve başlamıştır.. 20 Ekim 1991 günü yapılan genel seçimlerden sonra ana muhalefet partisi lideri olarak siyasi çalışmalarını devam ettirdi.

Aralık 1995 yılında  yapılan genel seçimler sonrası Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi tarafından oluşturulan koalisyonda  53. hükümetin başbakanı olarak görev yapmaya başlamıştır. Daha sonra yapılan seçimlerde Anavatan Partisinin oy kaybına uğraması ve baraj altına düşmesi nedeniyle görevinden istifa etmiştir. 2007 seçimlerinde Rize’den bağımsız aday olarak girdiği seçimde Milletvekilli seçilmeyi başarmış ve TBMM’ye girmiştir. Daha sonrasında ise Aktif siyasette fazla görülmemiştir.

Özel Hayatı

Berna Yılmaz ile evli olan Mesut Yılmaz’ın bu evlilikten Yavuz (d.1979) ve Hasan (d.1987) adlarında iki çocuğu oldu. Bu çocuklarından Yavuz Yılmaz Beykoz’da bulunan Evinde ölü bulunmuştu bu ölüm Mesut Yılmaz’ı çok derinden etkilemişti.

Yaklaşık 2 yıl boyunca akciğer kanseri sebebiyle tedavi gören Mesut Yılmaz’ın, Daha sonrasında ise Mayıs 2020’de beyin sapında tümör saptandı. Tümör nedeniyle de ameliyata alınan Yılmaz’ın o zamandan beri tedavisi devam ediyordu. 2 yıl boyunca kanser ile mücadele veren Mesut Yılmaz doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamayarak 30 Ekim 2020 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

About biyografi yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.