Mahfi Eğilmez Kimdir?

Ekonomi ve İktisat alanında yazdığı kitaplar ve paylaştığı bilgilerle tanınan Mahfi Eğilmez, özellikle son zamanlarda 1 Milyon’dan fazla takipçisi olan twitter hesabı üzerinden attığı tweetler ve yaptığı açıklamalarla dikkat çekmektedir. Öngörüleri ve ekonominin durumu ile ilgili yaptığı açıklama ve çözümlemelerle geniş kitleler tarafından takip edilen bu ünlü ekonomist’i daha yakından tanımak için makalemizin devamını okumayı ihmal etmeyin.

Mahfi Eğilmez Kimdir?

Tam adı Ahmet Mahfi Eğilmez olsa da birçok kesim tarafından sadece Mahfi Eğilmez olarak tanınmakta ve genellikle bu ismi kullanmaktadır. 1950 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini istanbul’da almıştır. Lise’den mezun olduktan sonra yetiştirdiği devlet adamları ile ünlü ve döneminin en kaliteli İİBF üniversitelerinden birisi olan Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye bölümünden başarıyla mezun olmuştur. Daha sonrasında Gazi Üniversitesi Kamu Maliyesi dalında da doktora yapmıştır.

Meslek Hayatı

Mahfi Eğilmez, Meslek hayatına 1972 yılında Maliye Müfettiş Muavini görevi ile başlamış ve daha sonrasında başarı adımlarını teker teker çıkmıştır. Birçok önemli görev ve kurumda üst düzey görevler üstlenen ünlü ekonomist en son 1997 yılında Hazine Müsteşarlığı’na atanmış ve aynı senenin aralık ayında görevinden istifa ederek Kamu hizmeti’nden ayrılmıştır. Hazine müsteşarlığı görevinde bulunduğu sırada Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK ) üyeliğine atanmış olsa da bu görevde uzun süre durmamış ve çok kısa bir süre sonra istifasını vererek bu görevinden ayrılmıştır. Seneler süren kamu hizmeti sonrası Özel Sektör’e geçiş yapmak isteyen Mahfi Eğilmez,Garanti  Bankası bünyesinde görev alarak bu sektör’e geçiş yapmıştır. Garanti Bankası bünyesinde çok önemli görevler üstlenen Eğilmez, uzun seneler boyunca Garanti Bankası’nın daha iyi noktalara gelmesi için çalışmış ve çeşitli üst düzey görevler aldıktan sonra 2006 yılında Garanti  Bankası’nda bulunduğu tüm görevlerden ayrılmayı tercih etmiştir.

Garanti Bankası bünyesi’nde çalıştığı dönemlerde aynı zamanda birçok gazetede Köşe yazarlığı da yapmıştır. Bu gazetelerden bazıları Radikal, yeni yüzyıl gibi gazetelerdir. En uzun soluklu olarak köşe yazısı yazdığı gazete ise Radikal Gazetesi’dir. Bu gazetede köşe yazısı yazmayı bırakması ise 2011 Yılındadır. Televizyon ekranlarında da uzun süre görünen Mahfi Eğilmez, 2006-2016 yılları arasında yaklaşık 10 sene boyunca NTV kanalında çeşitli programlarda yorumculuk yapmıştır.

Bazı özel üniversitelerde ekonomi dersleri de vermiştir. Bilgi Üniversi’nde yaklaşık 10 yıl,Kadir Has Üniversitesi’nde yaklaşık 7 yıl öğretim görevlisi olarak ekonomi dersleri vermiştir. Eğilmez, şu anda da Altınbaş üniversitesi’nde Ekonomi dersleri vermeye devam etmektedir.

Eserleri

Mahfi Eğilmez, ekonomi alanı başta olmak üzere birçok önemli esere imza atmıştır. 20’den fazla basılmış kitabı ve çeşitli gazeteler,dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. SOn olarak 2020 yılında ” Türkiye Ekonomisi” isimli kitabını yazmıştır. En önemli eserleri arasında olan Makroekonomi ve Mikroekonomi kitapları halen ekonomi ve iktisat eğitimi alan öğrenciler için en büyük kaynak konumundadır.

 

About biyografi yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.