Kayahan Kimdir ?

Türkiye’nin gözde sanatçılarından Kayahan, 29 Mart 1949 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Annesinin adı Firuzan babasının adı ise Süleyman’dır. Soyadı ise Acar’dır.  Türk pop müziğindr oldukça önemli yollar kateden Kayahan, çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara’da geçirmiştir. Gençlik yıllarından sonra ise bazı özel nedenlerden dolayı zorunlu olarak İstanbul’a giden Kayahan, İstanbul’da belli bir süre yaşamıştır. Daha sonraları ise Kayahan, Balıkesir’in Gömeç İlçesinde bulunan evinde uzun bir süre yaşamıştır.

Kayahan’ın kızının eğitimi İstanbul’da olduğu için İstanbul’da uzun bir süre yaşamıştır. Fakat oturduğu yer ve ömrünün geçtiği yer Balıkesir’in Gömeç ilçesidir. Gömeç, Kayahan Acar’da önemli izler bırakmıştır. Bir yılın büyük bölümünü Gömeç’te geçiren Kayahan, albümünde “Gömeç” şarkısını notalara dökmüştür.

Şarkıcı Nilüfer’e verdiği şarkılarla anılan Kayahan, Nilüfer’in seslendirdiği  “Geceler, “Kar Taneleri”, “Esmer Günler” gibi parçaların bestelerini yazmış ve  Türkiye’nin en iyi besteleri arasında yerini almıştır. Türkiye’de ilk müzisyenlerden biri olan Kayahan besteci ve söz yazarlığı ile tüm insanların göz bebeği olmuştur. Yazdığı bütün parçalar büyük yankı uyandırmıştır. Ünlü Şarkıcı 1986 tarihinde katıldığı Uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması’nda “Geceler” isimli şarkısıyla jüri üyeleri tarafından “Altın Portakal” ödülünü kazanmıştır.

Kayahan, 1991 tarihinde “Yemin Ettim” albümünü tanıtmıştır ve bu albüm en çok konuşulan albümü olmuştur. 1993 tarihinde ise “Son Şarkılarım” ismini verdiği ve söz, müziği kendisine ait olan 10 şarkının yer aldığı albümünü Türkiye’de büyük bir kitle dinlemiştir. Kayahan 1995 tarihinde “Benim Penceremden” isimli albümünde yer alan “Ben Anadolu Çocuğuyum” ve “Allah’ım Neydi Günahım” gibi şarkıların bestelerini de kendisi yazmış ve bu besteler birçok müzisyen tarafından söylenmiştir.

Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli konserler veren Kayahan, 1992 tarihinde 29 ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Ankara’da Kızılay Meydan’ında verdiği konser tarihe geçmiştir. Bu konsere tam tamına yüz altmış bini aşkın izleyici katılmıştır. Şarkıcı Kayahan aynı zamanda Doğa ve çevre konusunda ki duyarlılığı ile de tanınmıştır. Verdiği bazı konserlerin ücretini bazı kuruluşlara hediye etmiştir. 

Ünlü şarkıcı Kayahan’a ilk kez 1990 tarihinde kanser teşhisi konulmuştur. Ünlü şarkıcı, yumuşak doku kanseri sebebiyle kanser tedavisi görmüştür.

Kayahan’ın Özel Hayatı

Kayahan ömrü boyunca 3 evlilik yaşamıştır.

Ünlü şarkıcı 1973 tarihinde ilk evliliğini gerçekleştirmiş ve bu evliliğinden Beste adında bir kızı olmuştur. İlk evliliği 1991 tarihinde son bulmuştur.

Ünlü şarkıcının ikinci evliliği ise 1992 tarihinde Lale Yılmaz ile gerçkeleşmiştir. Bu evliliğin şahitliğini ise rahmetli Turgut Özal ve eşi yapmıştır. Bu evliliği ise 1993 tarihinde son bulmuştur.

1999 tarihinde vokalisti ile dünya evine girmiştir. İpek Tüter ile Kayahan arasında ki yaş farkını İpek Tüter’in ailesi hiç sorun yapmamıştır. Çift Gömeç’te bulunan evinde evlenmiş ve o evin ismini “Gönül Köşküm” koymuştur. İpek Açar, rahmetli Kayahan’ın son nefesine kadar yanında durmuş ve asla yalnız bırakmamıştır.

About biyografi yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.