Hasan Sabbah Kimdir ?

Bu makalemizde Tarihin en merak edilen ve en gizemli isimlerinden birisi olan Hasan Sabbah ile ilgili bilgiler vereceğiz ve bu tarihi kişiliği sizlere tanıtacağız. Hasan Sabbah’ın yaşamı birçok kitap, belgesel , dizi ve film’e ilham olmuş, olmaya da devam etmektedir. Özellikle bugünlerde TRT ekranlarında yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Hasan Sabbah karakterini sık sık görmekte ve bu karakterin hikayesine tanık olmaktayız.

Hasan Sabbah Kimdir ?

Doğum tarihi ile bilgiler net olmasa da 1046-1050 yılları arasında Kum şehrinde doğduğu söylenmektedir. Çocukluk zamanından itibaren zekası ve farklı fikirleriyle ailesinin ve yakın çevresinindekilerin ilgisini çeken Hasan Sabbah iyi eğitimini biraz da Babasına borçludur. On iki imam şiiliğinin önemli ve tanınan isimlerinden birisi olan Babası Ali Bin Muhammed, felsefe, kelam, mantık, fıkıh ve riyaziyya gibi eğitim alanlarından Sabahh’ın iyi bir eğitim almasını sağlamıştır.

Babasından aldığı eğitim ile yetinmeyen ve kendini geliştirmek için REY şehrine giden Hasan Sabbah burada İsmaili mezhebi ile tanışmış ve 17 yaşına kadar bağlı kaldığı On iki imam şiiliği’ni bırakarak İsmaililik mezhebine geçmiştir. Bu mezhepte öne sürdüğü farklı görüşler ve sivri zekasıyla ön plana çıkmış ve bölgedeki üst düzey devlet yetkililerin dikkatini çekerek çok önemli görevlere getirilmiştir.

Alamut Kalesi’ne Ne Zaman Geçti ?

Birçok kişi Hassan Sabah’ın ismini Alamut kalesi ile özdeşlemiştir. Kayalıklar üzerinde muhteşem bir görüntüye sahip olan Alamut kalesi birçok devlet tarafından defalarca kuşatılmasına rağmen ele geçirilmemesi ile ünlüdür. En sonunda Moğollar tarafından kalenin zayıf noktası bulunarak yakılarak ele geçirilmiştir. Gelelim asıl sorumuza, Hasan Sabbah Alamut Kalesi’ne ne zaman geçti ? REY şehrinde hızlı yükselişi ile dikkatleri üzerine çeken Sabbah, bu yükselişini çekemeyen birçok kişinin de dikkatini çekti ve kendisinin hızlı yükselmesinden rahatsız olanlar tarafından çeşitli suçlarla suçlandı İddia edilenlere göre.Hasan Sabbah, Halife Müstansır’dan sonra hilafet makamına veliaht Nizar’ın geçmesini isterken vezir ve başkumandan Bedr el-Cemali ise Ahmed el-Müsta’li’nin geçmesini  istiyor ve bu yönde çalışmalar yürütüyordu. Sabbah’ın kendisine engel olabileceğini düşünen El Cemali onu önce hapse atmış daha sonrasında ise Mısır’dan sürmüştür.  Bu sürgünden sonra Sabbah İsfahan’a gelmiştir.

Hasan Sabbah’ın Batınilik Faaliyetleri

Mısır’dan sürüldükten sonra İsfahan’a gelen Hassan Sabah burada Batınilik faaliyetlerine başlamış ve tam 9 sene boyunca İran’ın her tarafını baştan sona dolaşarak taraftar toplamaya çalışmıştır. Taraftarlarının gittikçe çoğalması ve büyümesi üzerine Büyük Selçuklu veziri Nizam-ül Mülk tarafından tehlike olarak algılanmış ve kendisinin yakalanması için askerlerine emir vermiştir. Bunu haber alan Hasan Sabbah ise kendisine bir karargah yapmanın zamanı geldiğini öğrenmiş ve meşhur Alamut Kalesine yerleşmiştir.

Hasan Sabbah’ın Alamut Kalesi Zamanları

Alamut Kalesi’ne yerleştikten sonra kalenin fethedilmemesi ve kuşatmalara karşı dayanabilmeleri için kale duvarlarını sağlamlaştırmış ve büyük yiyecek depoları hazırlatmıştır. Bu hazırlıklar sayesine bu kalede uzun süre kalmış ve buradan önemli devlet adamlarına büyük suikastler hazırlatmıştır. Hassan Sabah’ın parmağı olduğu suikastler arasında en önemlisi de Büyük Selçuklu Veziri Nizam-ül Mülk suikastidir. Sabahh’ın daha bir sürü suikasti ise başka bir yazı başlığında ele alınabilir. Hassan Sabbah’ın Mayıs 1124 senesinde öldüğü rivayet edilmektedir.

About biyografi yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.