Haluk Bilginer Kimdir ?

Haluk Bilginer 5 Haziran 1954 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olan Haluk Bilginer’in tam ismi Nihat Haluk Bilginer’dir. Babası sigortacı Tahsin bey, annesi ise ev hanımı Bedriye hanımdır. Haluk Bilginer, henüz lise çağlarında tiyatro ile tanışmış ve lise son sınıfta tiyatro koluna girmiştir. Demokrat İzmir Gazetesi’nin düzenlediği liseler arası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü kazanmıştır.

Eğitim Hayatı

Lise öğrenimini bitirdikten sonra ise 1972 tarihinde Ankara Devlet Konservatuarı tiyatro bölümüne girmiş ve 1977 tarihinde mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra İngiltere’ye gitmiş ve Londra Müzik ve Drama  sanat akademisi’nde (lamda) bir yıl öğrenim görmüş ve kendisini yeterince geliştirmiştir.

Haluk Bilginer, 1980 ve 1993 tarihleri arasında İngiltere’de yaşamıştır. İngiltere vatandaşlığı da bulunan Bilginer, İngiltere’de bulunduğu süre boyunca birçok oyunda, müzikalde, dizilerde ve filmlerde çeşitli roller almıştır Kıbrıslı Mehmet Osman rolü ile ‘Eastenders’  dizisinde ün kazanmıştır. İngiltere’de birçok filmde rol alan Bilginer, başarılı kariyerinin ardından Türkiye’ye dönmüştür.

Kariyeri

Haluk Bilginer ilk defa Gecenin Öteki Yüzü isimli filminde rol almış ve bu filmde hayat arkadaşı olan Zuhal Olcay ile tanışmıştır. Bir süre boyunca Londra – İstanbul arasında yaşamını sürdürmüştür. Sürekli olarak Londra’ya gidip gelmiştir. 1992 tarihinde Zuhal Olcay ile evlenen çift,  ‘Indiana Jones’  dizisinde yer almıştır. Türkiye’de ise Yavuz Özkan’a ait olan ‘iki Kadın’ filminde birlikte rol almışlardır. Türkiye’de düzenlenen çeşitli televizyon programlarına aktif olarak katılım sağlamış ve bu programlarda ünlenmiştir.

Haluk Bilginer, 1990 yılında Zuhal Olcay ve İsmet Levendoğlu ile Tiyatro Stüdyosu kurmuştur. Çöplük, Kan Kardeşleri, Aldatma, Derin bir Soluk Al, Histeri, Balkon gibi oyunlarda başrolleri üstlenmiştir. Haluk Bilginer, bir tiyatro salonu sahibi olmak için Odeon Sineması’nı kiralamıştır. Fakat 1996 tarihinde çıkan yangın ile bu hayali son bulmuştur.

Türkiye’de tanınan ünlü oyuncular arasında yerini almaya başlayan Haluk Bilginer, Gecenin Öteki Yüzü isimli dizi ile namını her yere salmıştır. 1996 tarihinde Tomris Giritlioğlu’nun 80. adım isimli filminden sonra masumiyet, usta beni öldürsene, istanbul kanatlarımın altında gibi ödüller kazanan filmlerde rol almıştır. Haluk Bilginer tiyatro oyunculuğu ile televizyon oyunculuğu arasında ki farklara dair sorulan soruya şu şekilde cevap vermiştir:“Oyuncunun er meydanı tiyatro sahnesidir. Tiyatro sahnesinde arada hiçbir aracı olmadan seyirciyle baş başa kaldığı yerde aktör, aktör müdür değil midir anlaşılır. Sinemada televizyonda pek anlaşılmaz ve televizyonda da oyunculuk öğrenilmez. Dizilerde oynarsınız, ama oyuncu olamazsınız.”

2003 tarihinde Ezel Akay’ın yönetiminde olan Neredesin Firuze isimli filmde rol almıştır. Bu filmde canlandırdığı karakteri ile birçok insanı kendisine hayran bırakmıştır. 2004 tarihinde ise ‘Hırsız var’ ve 2005 tarihinde ‘Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?’ gibi filmlerde roller almıştır.

Özel Hayatı

Başarılı hayatının devamında ise oyuncu eşi Zuhal Olcay ile birlikte oyun atölyesini kurmuştur. İkili büyük yatırımlar ile kurdukları tiyatro sahnesinde, Günahkarlar, Ermişler, Dolu Düşün Boş Konuş, Cimri ve Atinalı Timon isimli oyunları da oynamıştır. Haluk Bilginer eşi Zuhal Olcay’dan ilerleyen süreçte boşanmış ve daha sonra 2006 yılında ünlü şarkıcı Aşkın Nur Yengi ile evlenmiştir. Bu evlilikte 6 yıl sürmüştür. Sevilen sanatçı şu anda Bekardır.

About biyografi yazarı

Check Also

Itzan Escamilla Kimdir? Elite Dizisi Samuel

İspanyol aktör Itzan Escamilla, genç yaşta başarılı bir kariyere imza atmış ve özellikle Netflix’in popüler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.