Fahrettin Koca Kimdir ?

Bu yazımızda hepimizin yakından tanıdığı bir ismin kim olduğundan bahsedeceğiz. Özellikle Pandemi süreci ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en popüler Sağlık Bakanı olan Fahrettin Koca kimdir ve eğitim hayatı gibi detayları sizlerle paylaşacağız.

Fahrettin Koca

Fahrettin Koca Kimdir ?
Hepimizin hemen hemen ismini bir şekilde duyduğu Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965 yılında Konya’nın Kulu ilçesinde doğmuştur.  Türkiye  Cumhuriyeti’nin 67. Hükümeti’nde Sağlık Bakanlığı görevini yürütmektedir. Türkiye’nin 59. Sağlık Bakanı’dır. Pandemi sürecinde yaptığı çalışmalar ve aldığı önlemler ile birçok kesimden büyük bir övgü ve takdir toplamıştır.

Fahrettin Koca Eğitim Hayatı

İlk ve Ortaöğretim hayatını doğduğu yer olan Konya’da geçirmiştir.  Lise eğitimini ise Bursa Erkek Lisesi’nde almış ve daha sonrasında İstanbul Üniversitesi TIP fakültesi’nde üniversite hayatına başlamıştır. 1988 Yılında TIP doktoru ünvanı ile Üniversite’den mezun olmuştur. Alanı Çocuk sağlığı ve hastalıkları ‘dır.

Meslek Hayatı

TIP fakültesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli sağlık kuruluşlarında görev almıştır.  İstanbul Medipol üniversitesinin kurucusu ve mütevelli heyet başkanıdır. Aynı zamanda çeşitli vakıflarda üyelikleri bulunmakta olup bu vakıflarda aktif olarak görev almaktadır.

Siyasi Hayatı

Çok eski bir siyasi geçmişi bulunmayan Bakan Koca’nın siyasi kariyeri 2017 Anayasa değişiklikleri referandumu sonrası başlamıştır diyebiliriz. 2017 Anayasa değişiklikleri referandumu sonrası Bakanların TBMM üyesi olmasına gerek kalmamış ve dışarıdan Bakan seçilebilmesinin önü açılmıştır.  2018 Yılında yapılan genel seçimler sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanlığı görevine getirilmiş ve  10 Ekim 2018’de yemin töreni sonrası görevine resmen başlamıştır. Halen Sağlık Bakanı olarak görev yapmaya devam etmekte ve başarılı çalışmalarıyla adında sıkça söz ettirmektedir.

Özel Hayatı ve Ailesi

Evli ve 4 çocuk babası olan Bakan Koca, Ailesine olan düşkünlüğü ile bilinen bir isimdir. 6 kardeş oldukları bilinmektedir. Babası tarafından verilen röportajlarda çocukluğundan beri başarılı olduğu vurgulanmış ve her zaman sorumluluk aldığı belirtilmiştir. Tüm Dünyayı ve Türkiye’yi etkisine alan Koronavirüs sürecinde kriz anlarında sakin duruşu ve soğukkanlı açıklamaları ile dikkat çeken Koca, bu süreçte ülkemizin pandemi sürecinde en az hasarla kurtulması için elinden gelen her türlü fedakarlığı göstermiş ve çoğu zaman kızarmış gözleriyle kameralar karşısına geçerek gece -gündüz görevi başında olduğunu tüm vatandaşlara göstermiş ve herkes tarafından büyük takdir toplamıştır.

Özel hayatıyla gündeme gelmeyi sevmeyen Bakan Koca, Aile büyükleri tarafından da dürüst, görev bilinci olan ve her görevin altından başarıyla kalkacak yapıya sahip birisi olarak tanımlanmıştır.  Eşi Hale Koca ve çocukları ile birlikte Ankara’da ikamet eden Bakan Koca mutlu bir aile tablosu çizmekte ve bu tablo ile tüm herkese örnek olmaktadır.

About biyografi yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.