Burhan Kuzu Kimdir ?

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Burhan Kuzu ömrünü siyasete ve Türk milletine adamış bir hukuk profesörü ve değerli bir siyaset adamı olarak Türk halkının gönlünde taht kurmuştur. Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs’e yakalanan Burhan Kuzu 1 Kasım 2020 Tarihinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Burhan Kuzu’nun vefatı sevenlerini büyük üzüntüye sokmuştur. Gelin bu büyük siyaset adamını daha yakından tanıyalım.

Burhan Kuzu Kimdir ?

1 Ocak 1955 tarihinde Kayseri’nin Develi ilçesinde dünyaya gelen Burhan Kuzu’nun babasının ismi Ali Rıza annesinin ismi ise Zahide’dir. İstanbul hukuk fakültesi’nden mezun olduktan sonra yaptığı akademik çalışmalar ile kısa sürede profesörlük ünvanını kazandı ve sonrasında da yazdığı tezler,makaleler ve kabul edilen araştırmalarıyla kısa sürede Anayasa prefesörü ünvanını almıştır.

Kariyeri

Burhan Kuzu kısa süre de olsa Stajyer Kaymakamlık görevinde bulunmuştur. Mezun olduğu üniversite olan İstanbul üniver Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyeliği ve Başkanlığı görevlerini başarıyla yürüttükten sonra bir süreliğine Paris’e giderek orada bulunan Sorbonne üniversitesinde akademik çalışmalarda bulunmuştur.

Siyasi Hayatı

2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyesi olarak siyaset’e atılmış ve aktif siyaset hayatı bu şekilde başlamıştır. Uzun seneler boyunca kurucusu olduğu partide çeşitli görevlerde bulunan Burhan Kuzu aynı zamanda partinin ilk Demokrasi Hakem Kurulu başkanı ünvanına da sahip olmuştur. 3 Dönem boyunca üst üste Ak Parti’den İstanbul milletvekilli seçilerek başarılı bir siyasi geçmişe imza atmıştır. Bu dönemler 22,23 ve 24. Dönem milletvekilli seçimleridir. Burhan Kuzu aynı zamanda milletvekilli yaptığı dönemlerde Anayasa Komisyonu başkanlığı görevini de yapmıştır. Cumhurbaşkanı Fahri Baş Danışmanı olarakta kısa bir süre görev alan başarılı siyasetçi kurucusu olduğu partide Merkez Karar Yönetim Kurulu ( MKYK ) üyesi olarakta hizmet vermiştir. Burhan Kuzu en son 24. Dönem Milletvekilli olarak TBMM’de yer almış daha sonrasında ise aktif olarak siyasette yer almasa da fikirleri ve düşünceleri ile hep ön planda olan bir isim olmuştur.

Evli ve 2 Çocuk babası olan Burhan Kuzu, çok iyi düzeyde Fransızca bilmekteydi. Çin’de ortaya çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsüne yakalanan Burhan Kuzu bir süre Medipol Mega Üniversite hastanesi yoğun bakımında tedavi görmüştür. Burhan Kuzu tedavi gördüğü hastanede doktorlar tarafından yapılan tüm yoğun çabalara karşın 1 Kasım tarihinde hayatını kaybetmiştir.

About biyografi yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.